Možná jsme již slyšeli pojem Tokenizace. Napadne vás, k čemu to vlastně všechno je? Potřebujeme takový proces vůbec? Nestačí nám to co už máme?

Otázek na toto téma je spousta. A celá oblast tokenizace se ještě bude dále velmi rychle vyvíjet. Nicméně, pojďme se podívat na některé otázky a jeden velmi zajímavý graf, který se objevil na Twitteru.

Tokenizace co to je? Jednoduše řečeno, pokud jedna akcie Amazonu stojí 2500 dolarů, ne každý si může dovolit koupit třeba jen 1 kus a tak raději investuje to něco jiného nebo peníze utratí jinde. Ale pokud tuto akcii tokenizujeme na nějakém blockchain řešení, je možné jednu akcii Amazonu převést třeba na 2500 tokenů a ty prodávat za 1 dolar. Takto si může již někdo, kdo má jen 50 dolarů měsíčně na investice do akcií, pořídit malou část Amazonu nákupem 50 tokenů 1 akcie.

To znamená, že hlavní přínos tokenizace akcií, je zvýšení likvidity a umožnění přístupu více investorům k nákupům i dražších akciových titulů.

Tokenizace se netýká jen akcií, ale v podstatě čehokoliv co má nějakou hodnotu. Nemovitosti, obrazy, vína, deriváty, bondy, …

Na Twitteru se objevil zajímavý graf, který naznačuje, jak by se mohla vyvíjet tržní kapitalizace krypto aktiv, s postupující tokenizací. Dokonce v tomto modelu zvažují tokenizaci dluhů. To už začíná být zajímavé v dnešním světě, kde zadlužení států neustále roste.

A je zde spojitost i s počtem krypto peněženek, neboli účtů, jak by mohl růst jejich počet. Není zde vyjádřen konkrétní časový rámec, ale i z našeho pohledu, by takovýto boom a růst hodnoty kapitalizace krypto aktiv, měl nastat v aktuální dekádě. Tedy 2020 až 2030.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se celá oblast krypto světa bude postupně integrovat do našich procesů a bude přebírat více a více transakčního světa ve prospěch blockchain technologií.