Vezměme si 1 akcii Amazonu, jako největší firmy na světě. Koupíte si ji za 2600 dolarů (červen 2020).Budete ji vlastnit 5 let ve svém portfoliu. Amazon standardně nevyplácí dividendu. Máte tedy hodnotovou strategii. Spoléháte se na výkon Amazonu, více poboček, skladů, lepší IT služby a zvyšování zisku.

A doufáte, že vaše akcie za 5 let bude třeba stát 5200 dolarů a vy ji někomu za tuto cenu prodáte. Váš zisk bude 2600 dolarů před zdaněním, tedy 100%. Tento model jak zhodnocovat majetek je tu s námi dlouho. Koupím akcie, držím dostatečně dlouho a pokud firma nezkrachuje, mám velkou šanci, že na tom hodnotově vydělám.

 

A teď si představte, že si můžete koupit aktivum, které se vám bude rozrůstat v závisloti na tom jak dlouho ho držíte. Tj. spoléháte se nejen na rostoucí hodnotu aktiva, ale i zároveň Vám roste počet aktiv v portfoliu.

Koupili jste si 2600 těch nejkvalitnějších krypto aktiv také za 2600 dolarů, při ceně 1 mince = 1 dolar.

Za pět let, kdy se síť této kryptoměny značně rozrostla, putuje přes ní mnohonásobně více transakcí a objemu peněz, tak vaše mince vzrostla na hodnotu 2 dolary, tedy také o 100% jako akcie Amazonu.

 

Až doteď, zde není rozdíl. Ale teď nastupuje nový finanční model na zhodnocování majetku pomocí krypto aktiv. Při nákupu krypto aktiv, jste použili vašich 2600 mincí na tzv. Staking. Také jinak, dali jste tyto mince k dispozici síti ke schvalování transakcí a za to jste dostali odměnu 5% ročně. Ale pozor. Pět procent v počtu mincí. A ještě k tomu, vaše odměna se nepočítala ročně, ale každý týden.

Proto jste dále získávali na týdenní bázi další mince kvůli složenému úročení.

 

Takže vaše aktiva, váš majetek je:

2600 těch nejkvalitnějších krypto aktiv, která jsou potřeba pro přesun hodnoty (jste vlastníkem části sítě) v hodnotě 2×2600 = 5200 dolarů

+

Složené úročení počtu mincí pomocí stakingu 2600 x (1+0,05)5   =  3318 – 2600 = 718 krypto aktiv (poznámka: pro zjednodušení je počítáno složené úročení na roční bázi pro 5 let. Ve skutečnosti by se jednalo o ještě vyšší počet krypto aktiv, jelikož se složené úročení počítá například na týdenní bázi)

 

Akciový investor do Amazonu se dívá na stále jednu akcii a doufá, že bude Amazon pokračovat v růstu.

Investor do kvalitních krypto aktiv se dívá nejen na 2600 mincí, ale i na dalších minimálně 718 mincí, které mu budou dále generovat zvětšující se počet aktiv, která ovládá.

 

Hodnota portfolia akcionáře: 5200 dolarů

Hodnota portfolia investora do krypto aktiv: 5200 + 1436 = 6636 dolarů

 

A teď si ještě porovnejte, jaká je šance Amazonu na 100% zhodnocení ceny akcie v pěti letech, vzhledem k současné velikosti firmy. Tedy limitující možnosti expanze.

 

S možnostmi exponenciálního růstu hodnoty a ceny těch nejkvalitnějších krypto aktiv s případy užití a narůstajícím objemem transakcí, vzhledem k zatím menšímu podílu těchto technologií na finančních a ekonomických procesech. Což se bude v následující dekádě významně měnit ve prospěch krypto aktiv. A znamená to, že hodnota krypto aktiva, pravděpodobně nebude jen 2 dolary, ale potenciálně i 10 či více. Protože ty nejkvalitnější krypto projekty mají kam růst a jsou v podstatě na začátku jejich využívání.

Potom by se investor do krypto aktiv díval na hodnotu portfolia 2600 x 10 + 718 x 10 = 33180 dolarů.

 

Navíc, pokud se vám zvyšuje počet aktiv v portfoliu v průběhu investice, tak snižujete riziko ztráty a kolísavosti vašeho portfolia.

 

A těchto modelů v oblasti krypto aktiv vzniká více. Nejen staking, ale v rámci decentralizovaných financí Lending / Borrowing – krátkodobější půjčky apod.

 

Žádná investice není bez rizika a proto je důležité, umět dobře vybrat krypto aktiva pro staking a další tyto modely na dlouhodobější horizont. A na to se právě v naší společnosti Digital Assets Capital s.r.o. zaměřujeme.

 

Pokud Vás tento příklad zaujal a rádi byste vstoupili smysluplně do této nové třídy investičních aktiv, pojďme navázat spolupráci.

 

Úspěšný den

Petr