Téměř všude se na vás valí propaganda BTC Maxis, neboli bitcoin maximalistů. Čtete články, jak BTC bude jediná měna světa, jak nás zachrání od světa bank a dá svobodu lidem. Jaký je to uchovatel hodnoty, digitální zlato a podobně …

Rozdíly mezi XRP a BTC detailně rozebírám v knize “XRP vládce kryptoměn aneb bitcoin nemá důvod k existenci”.

Představte si, že jste ušetřili 300 000 Kč a rozhodli jste se je investovat do kryptoměn. Nevíte ale do jakých. Pořád slyšíte jak je bitcoin jediný, nejlepší a prostě digitální zlato. Takže zvažujete, že si s touto částkou koupíte zhruba 1 BTC.

Pojďme si ale dnes říci, možná pro vás 5 překvapivých argumentů, proč bitcrap, tedy pardon bitcoin nekupovat:

 1. Centralizace sítě v Číně. Podle statistik, které uvádím také v knize, je více jak 64% celého těžebního výkonu z Číny. A to ještě jen ze 3 – 4 firem s neprůhlednou strukturou a bez auditu. Jednou z firem je Bitmain, který vyrábí až 75% všech ASIC minerů pro těžbu. Každé zhruba 2 roky je třeba těžící stroje upgradovat nebo rovnou vyměnit. Drtivá většina (až 98%) ASICů nikdy nenalezne řešení a nedostane tak odměnu v podobě BTC. Skutečně chcete vaše vydělané peníze dát do rukou jen 3 firem z Číny? Tito těžaři tu nejsou pro dobro sítě, případy užití nebo investory a ani nerozvíjí ekosystém. Ale zajímá je jen jejich dolarový zisk z prodeje natěžených bitcoinů zmanipulovaným investorům, kteří to od nich kupují.
 2. Neudržitelná náročnost spotřeby el. energie a ničení přírodních zdrojů. V roce 2020 byla spotřeba bitcoinové sítě za rok, více jak spotřeba celého Rakouska. Představte si, že všichni lidé, firmy, banky, počítače a stroje v Rakousku mají menší roční spotřebu elektřiny, jak zastaralá PoW (Proof of Work) síť bitcoinu, která vzhledem k daleko vyspělejším technologiím (Proof of Stake) nemusí existovat. Navíc k tomu kolik se již zničilo a spotřebovalo přírodních zdrojů k výrobě ASIC strojů, které nelze na nic jiného použít? Chcete toto bezohledné plýtvání přírodními zdroji podporovat, navíc když to není vůbec nutné?
 3. Pomalý a zastaralý počítačový kód, který se při větším zatížení velmi zpomalý a výrazně zvýší poplatky za transakci. Je to několik stovek tisíc řádek počítačového kódu v C++. Toť vše. Počet transakcí mezi 7 – 11 za vteřinu. XRP má 1500. Kdykoliv se objeví jen trochu zvýšené zatížení sítě, hodně transakcí, síť se zpomalí a vaše bitcoiny dorazí z adresy na adresu za hodinu, dvě a možná i zítra. XRP Ledger procesuje transakce rychlostí 4 vteřiny. Navíc vám bitcoinová síť zvedne poplatky a není schopná pokrýt žádné mikro platby. Skutečně vás baví čekat hodiny a trnout jestli vaše peníze uložené v bitcoinu dorazí na burzu či cold wallet? XRP odešlu, dám refresh a jsou tam.
 4. Ponziho schéma a nahánění nových nezkušených kupujících, kteří si kupují právo na transakci v síti, která nesplnila ani jeden případ užití a není vhodná pro nic jiného, než spekulace a manipulace s cenou. Na webech zaměřených na novinky ze světa kryptoměn, neustále převažuje propaganda bitcoinu. Možná i přes 60% článků je o tomto coinu. Spekuluje se nad technickou analýzou, halvingem, Stock to Flow ratiem a hlavně cenou. Půjde BTC na 20k, nebo teď bude klesat do pásma 8100 – 8700 jako support úroveň? Kde jsou nové případy užití firmami co vyrábí produkty, pomáhají lidem s rychlými a levnými převody peněz, dělají služby pro lidi? Ponziho schéma potřebuje přísun nových lidí, kteří vloží peníze, aby mohli uměle financovat výplaty těch co vstoupili před nimi. K tomu se ještě uvádí, že toto schéma generuje zisk z prodeje produktu, který ale neexistuje. Bitcoin není použitelný ani jako digitální peníze pro potřeby lidí, ani jako digitální zlato. Nesplnil nic z jeho vize. Tudíž je to nepotřebný produkt. Ale jeho cena je manipulována pokračující propagandou bitcoin maximalistů, velrybami (majitelé velkého množství mincí) a samotnými těžaři, jinak by se jim těžba nevyplatila. Rozmyslete se, jestli chcete do tohoto ponziho schéma vstoupit.Myslím si, že vize Satoshiho byla jiná. Chtěl svobodnější svět, mít možnost používat Peer-To-Peer přístup lidí k výměně hodnoty. Nemyslím, že by projekt bitcoinu postavil na principech Ponziho schéma.

  Bohužel s postupem času, se dění okolo této sítě, začalo tomuto schématu podobat. Tak jako i ti nejlepší sportovci, vědí kdy ukončit kariéru, měl by si i projekt bitconu uvědomit, že blockchain 1.0, který representuje, je už na konci svého životního cyklu.

  A s tímto vědomím, odejít ze scény.

  Ještě na závěr: Všiml jsem si, že v poslední době btc maximalisté používají nový hashtag, tím je “buybitcoin”. Už se nesnaží vysvětlovat důvody (nejsou zde), ani případy užití (neexistují), a už vůbec ne technologickou disrupci (zastaralý kód). Prostě vás už jen nahánějí ke koupi bez argumentů.

 5. Existují již roky ve všech směrech mnohonásobně lepší řešení. XRPL s nativní měnou XRP je ve všech ohledech mnohonásobně lepší než zastaralý BTC. Je tu pro potřeby přesunu hodnoty všech lidí. Síť XRPL je 57000+ krát  úspornější z pohledu spotřeby elektřiny než síť BTC. Počítáno v cenách elektřiny v CZ. XRP řeší mikroplatby, odstranění Nostro – Vostro účtů a tím uvolnění likvidity v objemu až 30 biliónů dolarů, převody jsou okamžité v rámci vteřin. A počet případů užití pokračuje dále.

 

Nelze vyloučit, že cena BTC se dostane na 20k, 100k a možná i milion dolarů. Na druhou stranu pokud se to stane, bude to jen na základě manipulace a spekulace, nikoliv skutečnou potřebou lidí a firem v naší společnosti.

Tento článek není určen bitcoin maximalistům. Ti budou vždy propagovat jejich coin, nehledě na přírodu, udržitelnost, potřebu či užití.

Od BTC Maxis se setkáte s řadou názorů, které vyvracejí negativní komentáře. Jako:

K těžbě BTC se využívá ve velké míře obnovitelná energie. To vážně nemáme lepší využití elektřiny na cokoliv smysluplného než nepotřebnou síť?

BTC bude novou rezervní celosvětovou měnou. To při 7 TPS opravdu není možné, a nepomůže tomu ani Lightning network. LN je mimochodem odpověď na jakýkoliv dotaz o NEškálovatelnosti a pomalosti bitcoinové sítě. Navíc BTC Maxis jsou proti bankám, finančnímu systému a měnám, a chtějí aby jejich coin toto vše nahradil.

Asi nejlepší je komentář o tom, že BTC je jen 21 miliónů a proto je to nejvzácnější aktivum na světě. Opravdu? Není náhodou 1 BTC = 100 000 000 Satoshi? Tedy je dělitelný na takto malé fragmenty? A navíc, je skutečně důležité kolik těchto coinů je, pro nepotřebný a zastaralý kód bez případů užití ve světě?

 

Nejlepší akce bitcoinu pro celý kryptoměnový svět, by byl odchod do muzea blockchainu a přenechání prostoru daleko vyspělejším technologiím a smysluplným projektům. Tak jako se dnes můžeme dívat na parní stroj v muzeu, bychom se již nyní měli dívat na tuto kryptoměnu.

 

Přeji vám úspěšný vstup do kryptoměnového světa a asi nejlepší rada zní: DYOR (Do Your Own Research) předtím než zainvestujete.