Ten kdo se pohybuje ve světě kryptoaktiv a digitálních aktiv několik let, tak pro něho se může zdát jejich využití a smysl celkem jasný. Vidí big picture a ví proč do vybraných projektů investuje.

Pro toho kdo má svůj primární business v jiné oblasti, není z IT oboru a o digitálních aktivech maximálně slyšel z několika článků, kde mluvili o bitcoinu, nemusí být snadné pochopit jejich význam a smysl pro digitální rozvoj a budoucnost.

Začneme hned.

Jsem podnikatel a spolupracuji s dodavateli v cizině. Vyplácím i několik mých zaměstnanců do ciziny a v jiných měnách než CZK. Nějak to s bankami a převody funguje. Ale je to pomalé, drahé a neefektivní. Mnohdy díky zastaralému platebnímu systému Swift, který používá moje banka ve spojení s ostatními bankami, nevím kdy a jestli vůbec moje platby dorazí.

Tyto problémy umí již nyní řešit síť Ripplenet a ve spojení s kryptoaktivem XRP a IT řešením ODL může poskytnout převod XRP za 4 vteřiny s mini poplatkem. A dokonce převod fiat měn (EUR, USD …) kamkoliv na světě za pár minut včetně zaúčtování s předem garantovanou proveditelností a náklady. Které jsou minimální.

 

Nebo jsem podnikatel, firma a spolupracuji s ostatními firmami na dodávkách zboží. Jak si vyměňujeme důležitá data mezi sebou? Máme stejné systémy? Je lehké a rychlé vše mezi sebou zabezpečeně sdílet?

Vytvářím vlastní výrobky. A potřebuji k tomu dodavatele, který je podle mých kritérií vyrobí. A potřebuji od něho konkrétní data k výrobku, dodací podmínky, kontrolu vyrobených kusů, transparentnost distribuce do mých obchodů, správu vyráběného a dodávaného množství a k tomu jsou v procesu rozdílné legislativní podmínky v různých zemích a zapojeno 150 lidí. Jak to funguje dnes? Neefektivně, draze, pomalu a netransparentně.

 

Tyto problémy umí řešit kvalitní blockchainová platforma jako jeden velký spojující prvek mezi lidmi a firmami. Na základě předdefinovaných kontraktů mezi firmami probíhá automatická fakturace na základě skutečně dodaných výrobků. Tato platforma se umí spojit s národními registry a dodat požadované legislativní úpravy výrobků v daných státech. A to za pomoci tzv. oracles, zajišťujících důvěryhodnost a kvalitu dat. Navíc tato platforma je decentralizovaná a zabezpečená například digitálním aktivem ADA a toto aktivum můžete poskytnout na staking se zhruba 5% zhodnocením ročně.

 

Význam takovýchto platforem poroste s jejich využitím. Počet transakcí se bude zvyšovat a více firem se bude zapojovat. Vznikne platforma pro výměnu dat, hodnoty a businessu.

V budoucnu můžete dostat jako firma otázku: “Chcete s námi spolupracovat, dobře. Jakou blockchainovou platformu používáme pro svoje firemní procesy?”. Žádnou? Bohužel, momentálně nemůžeme navázat spolupráci. Jelikož by integrace procesů byla pro nás příliš drahá a netransparentní. Přijďte zpět až budete mít vaše systémy transparentní a lehce spolupracující na kvalitních blockchain platformách.”

 

Možná tuto otázku neuslyšíte hned zítra, ale za pár let bude velmi častá …

 

Díky a těším se zase příště

Petr